5 rzeczy, które musisz zrobić podczas każdej pierwszej rozmowy sprzedażowej

Pierwsza rozmowa sprzedażowa z potencjalnym klientem może być trudna. Potencjalni klienci zazwyczaj nie ufają sprzedawcom, są ostrożni w udzielaniu informacji i mają bardzo napięty grafik. Sam fakt, że zgodzili się na spotkanie z Tobą, jest dobrym znakiem. Jednak wiele zależy od tego, jak skutecznie poprowadzisz tę pierwszą rozmowę i czy zdołasz przekonać ich do zgodzenia się na kolejne spotkanie.

Oto 5 wskazówek dla udanej rozmowy sprzedażowej:

 1. Nawiąż relację
 2. Zadawaj interesujące pytania
 3. Ustal agendę
 4. Sprzedaj wizję przyszłości
 5. Realizuj swoje obietnice

Porównaj to do randkowania:

Wiesz bardzo niewiele o osobie siedzącej naprzeciwko. Jeśli w dzisiejszych czasach idziesz na pierwszą randkę, na pewno sprawdziłeś zdjęcia i posty swojego partnera na Facebooku, aby zdobyć wgląd w jego życie. W sytuacji sprzedażowej również sięgasz po internet przed spotkaniem. Czytasz informacje na stronie internetowej ich firmy, „googlujesz” osobę, z którą się spotykasz, i sprawdzasz ich profil na LinkedIn. Ale wciąż niewiele wiesz o tym, co jest dla nich ważne i dlaczego zgodzili się na spotkanie.

Wiele osób czuje niepewność w takiej sytuacji. Przypomnij sobie swoją pierwszą randkę (dla niektórych może to być dawno temu). Pomyśl, jak się wtedy czułeś – nerwowy, chcący być lubianym, niepewny, jak potoczy się wieczór. Podobne emocje pojawiają się, gdy po raz pierwszy spotykasz się z potencjalnym klientem. Często jesteś zdenerwowany, nie wiesz, jak potoczy się rozmowa, i stajesz na próbę, aby nawiązać kontakt z tą osobą (w końcu ludzie kupują od osób, które im się podobają).

Pierwsze wrażenie ma znaczenie. Wyobraź sobie, że twój partner na randce podchodzi do drzwi w starych dżinsach i czapce baseballowej i witając się, mówi „Yo, co tam?”. Teraz wyobraź sobie drugą randkę, na którą przychodzi elegancko ubrany, ogolony na gładko i niesie bukiet twoich ulubionych kwiatów (ktoś zrobił rozeznanie na twoim Facebooku). Na którą randkę wolałbyś pójść? W sprzedaży także pierwsze wrażenie ma znaczenie. I nie chodzi tylko o to, jak się prezentujesz, ale także o to, co przedstawiasz. Bądź profesjonalny, wyglądaj profesjonalnie, brzmi profesjonalnie i nie dostarczaj gotowej prezentacji na pierwszym spotkaniu (ani na żadnym innym).

Zobacz  5 Kluczowych Umiejętności Sprzedażowych, które Prowadzą do Sukcesu

Chcesz nawiązać kontakt. Pierwsza randka służy często sprawdzeniu, czy jest między wami jakieś porozumienie i czy warto spotkać się ponownie. Pierwsze spotkanie z potencjalnym klientem jest podobne. Ty (i potencjalny klient) oceniacie się nawzajem, aby sprawdzić, czy macie wspólne cele i czy warto kontynuować rozmowę.

1. Nawiąż relację

 Która z poniższych metod jest najbardziej skutecznym sposobem na nawiązanie relacji z potencjalnym klientem?

 • Skomentowanie czegoś w ich biurze
 • Omówienie wspólnego obszaru zainteresowań
 • Natychmiastowe przejście do tematu spotkania
 • Prowadzenie luźnych rozmów o ruchu ulicznym, pogodzie itp.
 • Pochwała
 • Odpowiedź: 3, Natychmiastowe przejście do tematu spotkania.

Być może przeczytałeś porady mówiące, że nie powinieneś od razu zagadywać o sprawach biznesowych i powinieneś poświęcić kilka minut na poznanie potencjalnego klienta, aby rozluźnić atmosferę. Jednak w dzisiejszych czasach zajęci nabywcy nie mają na to czasu i ta taktyka jest przestarzała i już nie działa. Potencjalni klienci nie mają czasu na gadanie o swojej miłości do żeglowania. Natychmiastowe przejście do tematu pokazuje potencjalnemu klientowi, że szanujesz jego czas. Rozpocznij spotkanie od potwierdzenia dostępności czasu i krótkiego przedstawienia, co zamierzasz omówić. Na przykład:

„Adam, kiedy rozmawialiśmy przez telefon, powiedziałeś, że masz dziś 30 minut. Chciałbym to potwierdzić…. Świetnie, w tym czasie podzielimy się wynikami naszych badań na temat satysfakcji klientów i tego, co robią Twoi konkurenci, aby zwiększyć lojalność klientów…”

To pokazuje potencjalnemu klientowi, że jesteś uprzejmy i poważny. I wiele wnosi w budowanie relacji z nim.

2.Zadawaj interesujące pytania 

To nie jest czas na wyciągnięcie listy 20 standardowych pytań i zadawanie ich na oślep. Zadawaj pytania, które pokazują, że zrobiłeś badania na temat firmy. Zadawaj pytania, które uwiarygodniają cię jako eksperta. Na przykład:

Widzę, że w branży X, Y i Z dzieje się dużo zmian. Jak to wpływa na Waszą firmę? W Waszym raporcie rocznym wspominacie, że główne priorytety to 1, 2 i 3. Jak idzie realizacja tych celów? Z jakimi wyzwaniami borykacie się w tych obszarach? Jak fuzja wpływa na Waszą siłę sprzedaży? Czy wszyscy wasi przedstawiciele są w stanie sprzedawać nowe produkty? Jak radzicie sobie z nowymi przepisami w Waszej branży dotyczącymi X, Y i Z? Wiem, że kilku naszych klientów ma problemy z A i B. Jak sobie z nimi radzicie?

Zobacz  7 Niezbędnych Umiejętności Sprzedażowych, które Każdy Sprzedawca Powinien Posiąść

Tego rodzaju pytania będą dostosowane do każdego potencjalnego klienta, dlatego musisz poświęcić czas przed spotkaniem na ich opracowanie. Pokazują one, że poświęciłeś czas na zbadanie firmy i zrozumienie tego, co dzieje się w ich branży. Potencjalni klienci chcą wiedzieć, że masz doświadczenie w pracy z firmami podobnymi do ich i że jesteś „insiderem” w ich branży. Najlepszym sposobem na pokazanie tego jest przez zadawanie właściwych pytań. To również pomaga w odróżnieniu się od konkurencji, która wciąż pyta: „Co sprawia, że nie możecie spać po nocach?”

3. Ustal agendę 

Współcześni nabywcy nie chcą mówić dostawcom, co mają robić. Chcą zaufanych doradców, którzy będą dawali im rady, a nie tylko reagowali. Bądź aktywny w swoich rekomendacjach i pokaż klientom ścieżkę, którą powinni podążać, aby złagodzić swoje problemy i osiągnąć cele. Wyjaśnij, dlaczego to właśnie ty jesteś najlepiej przystosowany do pomocy im w tym.

Doradzaj swoim potencjalnym klientom w procesie sprzedaży i daj im próbkę tego, jak faktycznie będzie się z tobą współpracować. Nie bój się postawić trudnych pytań. Twoi potencjalni klienci będą ci za to szanować, a ty od samego początku stworzysz z nimi relację równorzędnych partnerów i zaufanych doradców.

4. Sprzedaj wizję przyszłości 

W pierwszej rozmowie chcesz, aby twój potencjalny klient wyszedł z niej podekscytowany – podekscytowany możliwościami i możliwością współpracy z tobą.

Aby wzbudzić to podekscytowanie, maluj obraz nowej rzeczywistości, którą pomożesz klientowi osiągnąć. Dziel się studiami przypadków i historiami. Mogą one być bardzo potężne, ponieważ potencjalny klient zobaczy, że masz udowodnione wyniki i jesteś w stanie rozwiązać problemy, z którymi się borykają. Pokaż im, że z tobą na pokładzie mogą osiągnąć sukces, o którym teraz tylko marzą. Podkreśl korzyści, jakie klient odniesie z twojej pomocy.

Wizualizacja przyszłego sukcesu jest silnym narzędziem sprzedażowym. Pamiętaj jednak, że Twoje obietnice muszą być realistyczne i osiągalne. W przeciwnym razie klient poczuje się oszukany, jeśli nie będziesz w stanie dostarczyć tego, co obiecałeś.

Zobacz  15 Genialnych Porad na Upselling: Odkryj Sztukę Zwiększania Sprzedaży

5. Realizuj swoje obietnice 

To kluczowy punkt. Teraz jeśli zrobisz wszystko, co powyżej, ale potem nie dotrzymasz obietnic, klient poczuje się rozczarowany i zrazi się do współpracy z Tobą. Jeśli powiedziałeś, że wykonasz jakieś badania i dostarczysz raport do piątku, to dostarcz raport do piątku. Jeśli obiecałeś, że przekażesz potencjalnemu klientowi kontakt do innego klienta, który korzysta z twoich usług, to tak zrób.

Oczywiście, może się zdarzyć, że wystąpią nieprzewidziane okoliczności i nie będziesz w stanie dotrzymać terminu lub spełnić obietnicę. W takim przypadku poinformuj o tym klienta wcześniej, wyjaśnij powody opóźnienia i podaj nowy termin. Pokaż, że dbasz o jego interesy i że jesteś uczciwy w swoich działaniach.

Podsumowując, pierwsza rozmowa sprzedażowa jest kluczowym etapem w budowaniu relacji z potencjalnym klientem. Nawiąż relację, zadawaj interesujące pytania, ustal agendę, sprzedawaj wizję przyszłości i pamiętaj, aby realizować swoje obietnice. Jeśli wykonasz te kroki, zwiększysz swoje szanse na przekonanie klienta do kontynuacji rozmów i ostatecznie do zawarcia udanej transakcji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz email na który wysłać poradnik